Some warnings while updating system

Hi,

I am on latest Lite 16 pro, while install I got some errors :


Processing triggers for initramfs-tools (0.136ubuntu6.6) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.11.0-41-generic
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_gpu_info.bin for modul
e amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_gpu_info.bin for module
 amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_gpu_info.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_toc.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_asd.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_ta.bin for modul
e amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_sos.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_ta.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_asd.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_sos.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_ta.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_asd.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_sos.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/renoir_ta.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_rlc.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_mec2.bin for module a
mdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_mec.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_rlc.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_mec2.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_mec.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_me.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_pfp.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_ce.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_rlc.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_mec2.bin for mod
ule amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_mec.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_me.bin for modul
e amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_pfp.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_ce.bin for modul
e amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_rlc.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_mec2.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_mec.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_me.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_pfp.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_ce.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_sdma.bin for module a
mdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_sdma1.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_sdma.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_sdma.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_sdma.bin for mod
ule amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/sienna_cichlid_mes.bin for mod
ule amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi10_mes.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/oland_uvd.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/pitcairn_uvd.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/verde_uvd.bin for module amdgp
u
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/tahiti_uvd.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_vcn.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_vcn.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_vcn.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_vcn.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_smc.bin for modu
le amdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_smc.bin for module amdg
pu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/arcturus_smc.bin for module am
dgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navi12_dmcu.bin for module amd
gpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/vangogh_dmcub.bin for module a
mdgpu
W: Possible missing firmware /lib/firmware/amdgpu/navy_flounder_dmcub.bin for mo
dule amdgpu
I: The initramfs will attempt to resume from /dev/nvme0n1p4
I: (UUID=61a4fb10-604c-4969-b180-a59dc7875868)
I: Set the RESUME variable to override this.

Is that normal ?

Thanks

As far as I know, these possible missing firmware warnings are not important. nothing is broken so don't worry

2 Likes

I dont like warnings or errors xD

1 Like

Oh my gosh, it appears that many of us are having issues with missing firmware files, which is really weird, especially considering that I know that in my case at least, I told the installer to go ahead and install driver stuff.

In my case, it was a bunch of missing I915 firmware related stuff. Once I installed the missing firmeware, I was good to go. Looking at your list, your's don't appear to be I915 related, but boy do you have a whole lot of other missing stuff. Hopefully, Aravisian knows what to do for you as well.

When it comes to missing firmware, its quite a pain, cause it means your gonna have to make manual downloads, and manual installations to fix.


2 Likes

And the only reason to do so is if you dislike the nagging warning.
Because the next kernel upgrade will likely ghost the warnings.

2 Likes

When I see missing firmware warnings, it freaks me out. It makes me think, dude, I got this fancy computer, last thing I need is missing firmware, that don't let me fully utilize my hardware. No, cause that just won't do. lol

Aravisian, I really hope that we don't get AI that starts nagging us, that would be so annoying. We sort of got that now those GPS navigators.

Navigator, who I will name Suse Q, says turn left. I say, no, I am going straight, I am hungry, and there's a restaurant up ahead. Suse Q says, turn left, you missed your turn, turn around at the next possible road.

Yeah well, she don't care, she don't have to eat. Yeah, its like your totally fighting with your GPS navigator, happens all the time. You should see all the GPS fails video's on Youtube.

So many Semi-truck drivers get sent down the wrong road for them, then they get stuck in the mud, and need to be pulled out by a towing and recovery company lol.


3 Likes

This topic was automatically closed 90 days after the last reply. New replies are no longer allowed.